-
alakoon
Newbie
It is cheaper to eat out than cook at home?Cooking for two person can be a hassle and more expensive compare to eating out. There is not need to clean the dishes afterwards. Do you agree?
Replies
-
A meal for two may not be cheaper. Considering the cleaning part (preparation for cooking and clearing after cooking; usage of water, detergent etc), cooking part (gas and ingredients) and time.
A pack of plain rice with two vegetables and one meat would cost between $2.80 to $3.80 in usual neighbourhood coffeeshop. Unless fish is chosen where it will be more expensive.
But a meal for more people may be cheaper.
-
I think it's still cheaper to cook at home. From experience, the per meal cost price for homecooked is around $2-5, and the outdoor equivalent is $4-15. It also depends on how you manage and rotate your ingredients. I avoid buying beverages, fruits, sandwiches and pizza when I do dine in.
-
Cooking for two is a a bit more of a hassle but you can always cook/prep slightly more for the next day so you have an easier time then. Some times, we cook big batches of stew which can be consumed in different ways, eg. as a stew with bread/mash potatoes, as a soup by adding stock to dilute the gravy, as a pasta sauce by shredding the meat into the gravy!
-
I prefer to cook cos I find it really saves money for the family when you plan properly, and I choose simpler recipes that don't take me too much time. As for washing up, family should chip in effort too if you're cooking for them. Definitely healthier too.
-
I prefer home cook, too, sometimes is cheaper and more healthier as we choose our ingredients, outside food may have more msg or fattening food to make the food more delicious
-
Yes , it's cheaper n less hassle.
But I prefer homecook, it's healthier. We know what we consume for our body. Just cook simple cooks.
But for cooks need specific cooking skills and specific ingredients, I prefer buy it. -
i enjoy homecook food as it is cheaper and healthier.